już
18 lat
na rynku
AKTUALNOŚCI

W związku z pojawiającymi się artykułami prasowymi na temat obowiązku stosowania, przez wszystkich bez wyjątku, kas fiskalnych od stycznia roku 2017 r .chciałbym wszystkich uspokoić i zalecić cierpliwość. Ustawa o VAT mówi o obowiązku stosowania kas fiskalnych przez wszystkich (sprzedających towary i usługi odbiorcom indywidualnym), ale w następnym punkcie upoważnia się ministra finansów do zwolnienia z tego obowiązku pod określonymi warunkami. Obecnie obowiązujące rozporządzenia ministra finansów w tym zakresie obowiązuje do końca tego roku i gdyby literalnie interpretować stan prawny, to od 1 stycznia 2017 r. kasy powinni mieć wszyscy. Zwykle jednak w okolicach października lub listopada minister finansów wydaje nowe rozporządzenie, obowiązujące przez kolejne dwa lata, które zwalnia określone rodzaje działalności z kas fiskalnych. Zakres zwolnienia może być taki sam jak poprzedniego lub węższy, ale rozporządzenie będzie wydane. Jak tylko zostanie wydane zamieścimy je na naszej stronie.

_______________________________________________________________________________

Nowe podejście do drukarek fiskalnych

Znany z solidności swoich wyrobów producent ELZAB SA wprowadził do oferty dwie, nowe drukarki fiskalne, które pozwalają na jakościowo nowe podejście do ich wdrożenia. Już wcześniej Elzab zaimplementował do swoich drukarek trzy protokoły komunikacyjne (Elzab, Thermal, STX), co pozwala na współpracę z praktycznie każdym oprogramowaniem. Obecnie drukarka Zeta została wyposażona w wolnostojący wyświetlacz, pozwalający swobodnie zaaranżować stanowisko sprzedaży. Ponadto (przy zakupie dodatkowej licencji) możliwe jest jednoczesne wysterowanie drukarki przez dwa porty (RS i USB), co pozwala na jednoczesne wykorzytanie urządzenia przez dwa komputery z dwiema różnymi aplikacjami. Biorąc pod uwagę możliwość drukowania faktur i tzw. superformatkę wydruków niefiskalnych daje szerokie możliwości zastosowania jednego urządzenia zamiast kilku różnych drukarek.


pobierz

Zobacz prezentację drukarki.

Podobne możliwości daje mobilna drukarka D10. Wygodę pracy zapewnia w niej dotykowy ekran. Opcjonalnie możliwe jest sterowanie drukarki za pomocą USB, Bluetooth lub WiFi. Obydwie drukarki posiadają elektroniczną kopię paragonów.

_______________________________________________________________________________

Nazwy towarów w kasach - Jednoznaczne nazwy towarów

W obowiązującym od 1 marca 2013 rozporządzeniu Ministra Finansów dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kasy rejestrujące (patrz dział “Akty prawne”) zmieniono (między innymi) wymaganie, aby na paragonie występowała “nazwa towaru pozwalająca na jego jednoznaczną identyfikację”. Przepis ten wywołał dużo kontrowersji, w szczególności, że pierwsze wyjaśnienia brzmiały tak, że jedynym, możliwym sposobem jest wprowadzenie dokładnie wszystkich towarów do kasy, co praktycznie jest do zrobienia tylko z systemem komputerowym i wyszukiwaniem towarów za pomocą czytnika kodów kreskowych.
Najnowsze wyjaśnienie (interpretacja) ministerstwa są trochę bardziej rozsądne. Publikujemy je niżej i proponuję się w nie wczytać – jest napisane dość zrozumiałem językiem i sporo wyjaśnia.
O ile dobrze rozumiem powyższe wyjaśnienie, najlepiej byłoby prowadzić jednoznaczną identyfikację przez kody kreskowe, ale jeśli obecna kasa na to nie pozwala ze względów technicznych, to należy przepisy stosować “odpowiednio”, to znaczy na ile się da. Na pewno należy uszczegółowić bazę towarów i usług w kasie tak, aby z jednej strony towary były opisane dość dokładnie, a z drugiej, aby było to technicznie wykonalne i zbytnio nie komplikowało prowadzenia sprzedaży.
Ministerstwo już kilkakrotnie podkreślało, że nie ma zamiaru nikogo zmuszać do wymiany kas. Natomiast należy dobierać je odpowiednio do rodzaju prowadzonej działalności.
Jeżeli rozważaliście Państwo wprowadzenie w swojej placówce systemu komputerowego nadzorującego sprzedaż czy to za pomocą kas fiskalnych (już zakupionych), czy też za pomocą komputerowych punktów sprzedaży (POSów), to jesteśmy gotowi Wam takie rozwiązanie wprowadzić (mamy odpowiednie produkty w ofercie i doświadczenie jak to zrobić).
Jeżeli Waszym zdaniem w Waszej placówce wystarczy zwykła kasa fiskalna z odpowiednio rozbudowaną listą towarów i usług, to jesteśmy gotowi takie rozwiązanie wprowadzić.
Każdy przypadek ma swoją specyfikę i najlepiej jest skonsultować się ze swoim biurem rachunkowym pokazując powyższe wyjaśnienie.


pobierz

Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów dotyczące "jednoznacznej nazwy na paragonie fiskalnym".

  Prawa autorskie zastrzeżone © 1999-2017  "Filko" s.c. Projekt & wykonanie Ar2r.T